powrót

15 grudnia 2003 11:28

Nowy kurs realizacja



Trocki 'Nowy kurs - rok 1924' – wybór cd.


(fragment w oryginalnej pisowni > Nowy kurs fragment 2-rtf format .zip po rozpakowaniu czytany przez WordPad )

źródło: http://www.marxists.org/russkij/trotsky/index.htm pełny tekst zawarty razem z 'Nowy kurs fragment 2-rtf'



Drodzy towarzysze !


(...) Nie będe się zatrzymywał na tych czy innych podstawach statutowych partyjnej demokracji oraz jej statutowych ograniczeniach. Bo nieważne są to pytania, wszystkie one sa drugiej kolejności. Przedyskutujemy je , korzystając z posiadanego doświadczenia, i co potrzeba, zmienimy. Ale najpierw trzeba zmienić ducha, któy dominuje w organizacjach. Potrzeba, żeby partia, w masie wszystkich swoich komórek i zrzeszeń, przywróciła sobie kolektywną inicjatywę, prawo do swobodnej krytyki - bez lęku i bez oglądania się - prawo organizacyjnego samostanowienia.

Potrzeba odświeżyć i odnowic aparat partyjny, uczulic go , że on jest wykonawczym elementem wielkiej wspólnoty.

W partyjnej prasie ostatniego czasu znajdziemy niemało przykładów, charakteryzujących daleko zaawansowane biurokratyczne przekształcenia partyjnych nawyków i relacji. W odpowiedzi na głos krytyki - 'pokażcie waszą legitymację'.

Ponadto, było publikowane postanowienie KC o nowym kursie, a z niego zbiurokratyzowani przedstawiciele aparatu partyjnego zrozumieli jedynie wskazówki o konieczności zmian wewnątrzpartyjnej politcznej herezji, frakcyjności i rozluźnionej dyscypliny.







Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy:

demokracji , drugiej i apel do świadomości: potrzeba .

sobie , samostanowienia i apel do świadomości:do tego aparat partyjny

niemało , zaawansowane i apel do świadomości: postanowienie KC o nowym kursie

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj L.Miller 'Nowe procedury' i inne wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: 'demokracji drugiej potrzeba, sobie samostanowienia (dla) aparatu partyjnego. Niemało (już jest) zaawansowane (to) postanowienie KC '.

W pierwszej części “nowego kursu' Trocki sformułował uzasadnienia dla , jak to nazwał, 'politycznego' kształtowania mas w miejsce przekonywania i edukacji.

Teraz mówi w przekazie podprogowym, który jest właśnie owym oddziaływaniem 'politycznym', że zapadła już decyzja o samostanowieniu aparatu partyjnego, który uniezależni się od mas. Nazywa to obłudnie drugą demokracją. Mówi też o zaawansowaniu tego kierunku. Dowiadujemy się więc o 'niemałym zaawansowaniu' tych zamierzeń.

Oczywiście tego rodzaju informacje ukryte w treści mowy są nieczytelne dla niewtajemniczonego odbiorcy, nie napotykają więc na jego sprzeciw i mówca otrzymuje pseudopoparcie dla swoich zamierzeń. Może dalej robić 'swoje'.





powrót